METODA PRACY TERAPEUTYCZNEJ

Psychoterapia psychodynamiczna

Psychoterapia w konwencji psychodynamicznej, odbywa się podczas cyklicznych sesji psychoterapeutycznych z pacjentem, prowadzonych jeden raz lub dwa razy w tygodniu. Podczas sesji pacjent zachęcany jest przez psychoterapeutę, do swobodnego, szczerego wyrażania swoich uczuć, spostrzeżeń i przemyśleń na temat spraw, które mają miejsce w życiu pacjenta oraz sytuacji, wynikających z relacji terapeutycznej, które mają miejsce podczas pracy z psychoterapeutą. Całość ta tworzy materiał, który poddawany jest analizie psychoterapeuty, a następnie przekazywany pacjentowi w postaci interpretacji.

Istotną rolę w całokształcie terapii psychodynamicznej odgrywa kontrakt terapeutyczny, określający cele i zakres terapii, warunki na jakich terapia ma być realizowana (częstotliwość spotkań, miejsce spotkań, wynagrodzenie psychoterapeuty, zasady płatności za nieobecność pacjenta na sesji). Kontrakt terapeutyczny wyznacza kierunek i granice terapii, zabezpiecza terapię przed jałowością, rozmyciem celów. Sesje psychoterapii trwają 45-50 minut. O formie psychoterapii, czy podjęciu dalszego kontaktu psychoterapeutycznego decyduje psychoterapeuta oraz pacjent po wstępnych konsultacjach, trwających 3-4 sesje.

Zjawisko przeniesienia

Szczególnie istotna, dla psychoterapeuty, jest analiza zjawiska przeniesienia, czyli zachodzącego, nieświadomego procesu, który polega na kierowaniu przez pacjenta do terapeuty oraz innych osób z otoczenia pacjenta: uczuć i oczekiwań. Analiza postaw, jakich pacjent doświadczał wobec najważniejszych osób ze swojego życia. Odkrywanie nieświadomych mechanizmów, które rządzą myśleniem i zachowaniem pacjenta, jego wewnętrznych konfliktów, pragnień, potrzeb, sposobów interpretowania rzeczywistości społecznej oraz wzorców jego relacji interpersonalnych. Kluczem do nieświadomości są marzenia senne, objawy nerwicowe, przejęzyczenia oraz nabyte w dzieciństwie nieuświadomione sposoby tworzenia i przeżywania relacji. Odkrycie ich, a dokładniej uświadomienie i analiza, są najważniejszą i leczniczą częścią procesu psychoterapeutycznego.

Psychoterapeuta psychodynamiczny dostarcza pacjentowi nowego rozumienia rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej oraz umożliwia pacjentowi ponowne przeżycie doświadczenia interpersonalnego w relacji terapeutycznej, co stanowi bazę do wprowadzenia korzystnych zmian w funkcjonowaniu psychicznym i w efekcie funkcjonowaniu społecznym. Na tym właśnie polega praca psychoterapeutyczna.